Football           

Division I      Central York

Division II     New Oxford

Division III    Delone Catholic

     

Field Hockey          

Division I     Dallastown           

Division II    New Oxford

Division III   Eastern York     

Division IV Bermudian Springs

Tournament Champion  - No Tournament

Boys Cross Country     

Division I     South Western

Division II    Kennard-Dale

Division III   York Catholic

Girls Cross Country     

Division I       Northeastern

Division II      Gettysburg

Division III     York Catholic

Boys Soccer

Division I      Dallastown

Division II    Susquehannock      

Division III   York Catholic

Tournament   No Tournament

Girls Soccer

Division I    Central York        

Division II   Gettysburg      

Division III  Fairfield

Division III  Bermudian Springs      

Tournament    No Tournament

Golf     

Division I    Central York  

Division II   Susquehannock

Division III  Delone Catholic    

Girls Tennis     

Division I   New Oxford

Division II  Kennard-Dale

Girls Volleyball      

Division I    Spring Grove               

Division I    South Western

Division II   York Suburban    

Division III  York Catholic    

Tournament   No Tournament

   

Girls Basketball       

Division I    Spring Grove

Division II   Eastern York

Division III  Delone Catholic

Tournament  No Tourney

Boys Basketball       

Division I      Red Lion  

Division II     York Suburban

Division III    Littlestown

Tournament  No Tourney

Wrestling     

Division I     Spring Grove

Division II    Gettysburg

Division III   Bermudian Springs

Baseball      

Division I         Dallastown  

Division II       Gettysburg

Division II       Spring Grove

Division II       York Suburban

Division III      Eastern York

Division IV     Biglerville

Tournament      None

Softball      

Division I            Central York

Division I            Dallastown

Division II           South Western

Division III          Kennard-Dale

Division IV         Delone Catholic

Tournament           None

Boys Volleyball

Division I              Northeastern

Tournament              None

Boys Lacrosse

Division I           Central York

Tournament            None

Boys Swimming

Division I      Dallastown

Division II     Gettysburg

Girls Swimming

Division I    Central York

Division II   York Suburban

Division II   Dover

Division II  Susquehannock

Girls Lacrosse

Division I            York Catholic

Tournament               None

Boys Track & Field

Division I         South Western

Division II       York Suburban

Division II       Gettysburg

Division II       Dover

Division III      Fairfield

Girls Track & Field

Division I       Red Lion

Division II     Gettysburg

Division III    Delone Catholic

Boys Tennis

Division I       Dallastown

Division II      Susquehannock

YAIAA Champions by Year

YAIAA Champions by Sport

YAIAA Champions by School

YAIAA Champions by Gender

YAIAA

2020-2021 CHAMPIONS