Football           

Division I      Red Lion

Division I      William Penn

Division II     Gettysburg

Division III    York Catholic*

     *District 3 champion

Field Hockey          

Division I Central York           

Division II South Western/New Oxford   

Division III Bermudian Springs    

Division IV Littlestown

Tournament Champion Bermudian Springs

Boys Cross Country     

Division I     Central York

Division II    York Suburban

Division III   York Catholic    

Girls Cross Country     

Division I       Dallastown

Division II      Gettysburg

Division III     York Catholic

Girls Basketball       

Division I         Dallastown

Division II     Kennard-Dale

Division III    Delone Cath

Tournament   Dallastown

Boys Basketball       

Division I            William Penn

Division II           Eastern York

Division III          Littlestown

Tournament      William Penn

Baseball      

Division I         Dallastown

Division II       Gettysburg

Division III      West York

Division IV      Biglerville

Tournament   Dallastown

Softball      

Division I            Spring Grove

Division II           Eastern York

Division III          Littlestown

Division IV         Delone Catholic

Tournament      Delone Catholic

Boys Track & Field

Division I      South Western

Division II     New Oxford

Division III    Bermudian Springs

Girls Track & Field

Division I      South Western     

Division II     Gettysburg

Division III    Delone Catholic

Boys Soccer

Division I Red Lion       

Division II Susquehannock

Division II West York     

Division III Biglerville      

Tournament Susquehannock

       West York *game stopped

Girls Soccer

Division I Red Lion       

Division II Susquehannock      

Division III Fairfield     

Tournament Central York

Wrestling     

Division I        Dallastown       

Division II       Susquehannock

Division III      Bermudian Springs

Boys Volleyball

Division I        Northeastern

Tournament   Northeastern

Boys Lacrosse

Division I           York Catholic

Tournament     Central York

Boys Tennis

Division I        Dallastown

Division II       West York

Golf     

Division I Central York  

Division II Susquehannock

Division III York Catholic    

Girls Tennis     

Division I Dallastown 

Division I New Oxford

Division II Delone Catholic

Girls Volleyball      

Division I Central York                

Division II West York**             

Division III Delone Catholic    

Division III York Catholic

Tournament West York

   *** District 3 & PIAA Champs

Boys Swimming

Division I      Central York

Division II     Dover

Division II     York Suburban

Girls Swimming

Division I        Central York

Division II       York Suburban

Girls Lacrosse

Division I            York Catholic

Tournament       Kennard-Dale

YAIAA Champions by Year

YAIAA Champions by Sport

YAIAA Champions by School

YAIAA Champions by Gender

2018-2019 CHAMPIONS