Football           

Division I William Penn

Division I Dallastown         

Division II Susquehannock   

Division III Littlestown     

Division III York Catholic

Field Hockey          

Division I Central York           

Division II Susquehannock   

Division III Bermudian Springs    

Division IV Hanover

Tournament Champion New Oxford

Boys Cross Country     

Division I Central York  

Division II York Suburban

Division III Delone Catholic    

Girls Cross Country     

Division I Central York  

Division II York Suburban

Division III York Catholic    

Girls Tennis     

Division I Dallastown 

Division II Delone Catholic

Boys Soccer

Division I Central York        

Division II Susquehannock      

Division III Biglerville      

Tournament Susquehannock

Girls Soccer

Division I Central York        

Division II Susquehannock      

Division III Fairfield      

Division III Delone Catholic

Tournament Central York

Golf     

Division I Central York  

Division II Susquehannock

Division III York Catholic    

Girls Volleyball      

Division I Central York                

Division II West York             

Division III Delone Catholic    

Tournament West York

Girls Basketball       

Division I Central York

Division I Dallastown  

Division II Susquehannock

Division III Delone Catholic

Division III York Catholic

Tournament Central York

Boys Basketball       

Division I Northeastern   

Division II Dover   

Division III Littlestown     

Division III York Catholic

Tournament Northeastern

Wrestling     

Division I Spring Grove               

Division II Gettysburg            

Division III Bermudian Springs  

Boys Swimming

Division I Dallastown       

Division II York Suburban     

Girls Swimming

Division I Central York        

Division II York Suburban     

Baseball      

Division I Dallastown  

Division II Gettysburg

Division III Littlestown

Division III Kennard-Dale

Division IV Biglerville

Tournament postponed

Softball      

Division I Central York

Division II Northeastern

Division III Kennard-Dale

Division IV Delone Catholic

Tournament postponed

Boys Volleyball

Division I Northeastern       

Tournament Northeastern   

Boys Lacrosse

Division I Central York       

Tournament York Catholic   

Girls Lacrosse

Division I Susquehannock       

Tournament Kennard-Dale   

Boys Track & Field

Division I New Oxford               

Division II York Suburban           

Division III Bermudian Springs  

Girls Track & Field

Division I South Western            

Division II Eastern York           

Division III Delone Catholic  

Boys Tennis

Division I Dallastown       

Division II York Suburban   

YAIAA Champions by Year

YAIAA Champions by Sport

YAIAA Champions by School

YAIAA Champions by Gender

2017-2018 CHAMPIONS